Tudjátok mit nem szeretek a mai fitneszvilágban? Azt hogy mindenhol azt sulykolják az emberbe, hogy szenvedni kell. Mármint a sport ezzel jár és aki sportol, annak vállalnia kell a szenvedést. Ettől lesz kemény.
A szenvedés a keménység kulcsa. Az a király, aki lement a terembe és a homlokán dagadó erekkel felhúzott három elefántnyit, guggolt háromszázszor, vagy megcsinálta az összes fekvőtámaszt. Ez már igazán férfias.
Imádom, mikor reklámplakátokon sokkolóan izmos, extrém szálkás, nedvesen csillogó testű fickók félhomályban vadállatként csapkodják a kötelet és ömlik róluk az izzadtság! Farkasként merednek előre, mert ők nagyon oda bírják tenni magukat. És az egész azt sugallja, hogy neked is ezt kell csinálnod, ha igazán férfias, vagy egészséges akarsz lenni. Ezt jelenti a sport.
Vááá!!! |
Ugyanez van a lányokkal is, mikor olyan reklámfilmet látunk, amiben minden nap lefutják a maratont és a lelküket is kihajtják magukból. Persze hajnalban, mikor még mindenki más alszik. Az az igazi! Szenvedni kell!
Csodálkozunk, hogy a legtöbb embernek nincs kedve az egészhez? Vagy ha belekezd, hamar abbahagyja?
Elárulom: nincs szükség a szenvedésre. Nem ez a legfontosabb. Persze, nyilván nem árt az állóképesség, a kitartás, illetve jót tud tenni egy kiadós futás, vagy egy hajtós focimeccs. De az állóképességnél sokkal fontosabb a jó szokások megőrzése. Azaz hogy sokáig kitartsunk valami mellett, aminek pozitív hatásai vannak ránk. A szenvedést pedig nem könnyű sokáig szokásként megőrizni.
A testépítés is elment a szenvedés felé. Túlsúlyban van a mennyiség az intenzitás rovására. Szinte mindenki osztott edzést követ, mert Svarci óta minden élvonalbeli szteroidfüggő ezt csinálja. Nehogy már beérjük kevesebbel! Mi a jó? Minél többféle gyakorlat, minél több sorozat, annál is több vetkőző sorozat és még sorolhatnám. Eddzünk minden nap és haljunk bele lehetőleg! Különben mitől várnánk a fejlődést? Nem így van?
Vááá!!! |
Osztott edzés. Miről szól ez? Egy napon szanaszét roncsolunk csupán egy-két izmot, hogy aztán hagyjuk egy egész hétig pihenni. Mert kell is neki annyi, annyira széthajtottuk. Másnap pedig jöhet egy újabb izom, amit aztán megint széthajtunk, de teljesen. Ha nem teljesen, akkor biztos nincs is fejlődés. Meg kell halni a teremben! Aki nem így csinálja, nem is veszi komolyan.
Elmondom, miért hülyeség minden nap edzeni: mert hiába túráztatjuk magunkat annyira, hogy egy hét kelljen az adott izomnak a regenerálódáshoz, a fejlődés egyik legfontosabb tényezője a fehérjeszintézis, ami edzés után legfeljebb két napig tart. Aztán vége. Utána már nincs fejlődés. Tehát a lényeg, hogy csak annyit kell edzeni, hogy két nap alatt regenerálódni tudjunk. Ha ennél többet edzünk, túleddzük magunkat. Fölösleges, baromság.
Kis matek: heti hat nap osztott edzéssel minden izmunk egyenként két napig fejlődik. Heti három teljes test edzéssel pedig hat napig. Fele annyi edzéssel háromszor annyi fejlődés. Nem hangzik jól?
Másik dolog, amiért nem jó a heti hat nap edzés: ha minden nap edzünk, a központi idegrendszerünk (CNS) nem tudja kipihenni magát. Az úgy működik, hogy teljes szünetre van szüksége. Hiába edzzük minden nap csak egy izmunkat, a központi idegrendszer sosem pihen és így visszafogja a fejlődésünket. Teljes szünnap kétnaponta ideális.
Értitek már, miért érdemes minden másnap teljes test edzést végezni? Mert többet fejlődik a testünk, úgy, hogy közben még többet is pihen. Arról nem is beszélve, hogy minél több izmunk dolgozik egy tevékenység során, annál több kalóriát égetünk el. A deréktáji izmok és a lábizmok megedzése pedig hormonokat szabadít fel a vele egyszerre megedzett felsőtest számára is, további fejlődésre sarkallva azt.
Nem a mennyiség a lényeg. Ez érthető a súlyra, az ismétlésszámra, vagy akár a teremben töltött időre is. A kulcs az intenzitás, amit tökéletes formával járathatunk csúcsra.
Próbáljátok ki a teljes test edzést heti három alkalommal! Minden edzés után tartsatok egy (hétvégén kettő) teljes pihenőnapot! Válasszatok 6-8 gyakorlatot és végezzetek mindegyikből csak egyetlen egy sorozatot, de teljesen tökéletes formával - extrém lassú negatívval, semennyi lendülettel és bukásig! Ha jól csináljátok, nincs szükségetek többre. Már ha az izomépítés, vagy az alakformálás a célotok. Ha fogyni akartok, akkor pedig nem többet kell edzeni, hanem kevesebbet kell enni. Ilyen egyszerű.
Amit leírtam, nem lesz szenvedés végigcsinálni. Szokássá is könnyen lehet tenni. Sok időt sem igényel (mondjuk heti háromszor fél órát). De eredményes lesz. Ezt garantálom.
Én is tudok keményen nézni! ;) |